Opieka koordynowana
W Modelowej Praktyce Lekarza Rodzinnego prowadzony jest program Opieki Koordynowanej nad pacjentami chorującymi na przewlekłe choroby serca, płuc oraz cukrzycę.
Czym jest opieka koordynowana?
W ramach kompleksowego podejścia do opieki zdrowotnej, lekarz podstawowej opieki zdrowotnej otrzymuje dodatkowe kompetencje diagnostyczne, by pełnić kluczową rolę w ścisłej współpracy z zespołem specjalistów, w tym lekarzami kardiologami, pulmonologami i diabetologami, pielęgniarkami pracującymi w podstawowej opiece zdrowotnej (POZ) oraz dietetykami.
Lekarz pierwszego kontaktu nie tylko monitoruje stan zdrowia pacjenta, ale także nawiązuje ścisłą współpracę z lekarzami specjalistami, aby dostarczyć całościową, kompleksową opiekę w ramach przychodni POZ. Przeprowadza działania prewencyjne, pomaga w diagnozowaniu różnorodnych przypadków oraz przygotowuje Indywidualny Plan Opieki Medycznej (IPOM). Ponadto, aktywnie uczestniczy w edukacji pacjentów, przekazując im istotne informacje na temat zdrowego stylu życia, samoopieki i skutecznego zarządzania chorobami.
W ten sposób, opieka koordynowana w ramach podstawowej opieki zdrowotnej w Polsce stawia na holistyczne podejście do zdrowia, zakładające współpracę różnych specjalistów w celu zapewnienia pacjentom kompleksowej, spójnej i efektywnej opieki zdrowotnej.
Czym jest Indywidualny Plan Opieki Medycznej (IPOM)?
W ramach pierwszej wizyty, która ma na celu objąć Pacjenta opieką koordynowaną (a następnie - kolejną w każdym następnym roku kalendarzowym) Twój lekarz przeprowadzi z Tobą pogłębiony wywiad w kierunku Twoich chorób przewlekłych, przeanalizuje wyniki badań diagnostycznych, oceni Twój stan zdrowia a następnie zaplanuje dalsze plany postępowania - np. badania laboratoryjne, obrazowe, konsultacje edukacyjne, dietetyczne lub specjalistyczne.
Ponadto, Twój lekarz przekaże Tobie plan do realizacji – będzie on dostępny w formie elektronicznej na Internetowym Koncie Pacjenta.
Jakie korzyści mogę otrzymać z udziału w opiece koordynowanej?
Główną korzyścią z udziału w opiece koordynowanej jest znacząco lepsza dostępność do świadczeń. Każdy pacjent jest objęty opcjonalną opieką edukacyjną na temat swojej choroby oraz poradami dietetycznymi.
Poza tym, opieka koordynowana rozszerza listę badań diagnostycznych realizowanych przez lekarza POZ oraz umożliwia szybszy dostęp do specjalistów – kardiologii, diabetologii i pulmonologii.
Kim jest koordynator?
Nad sprawną realizacją różnorodnych świadczeń zdrowotnych w ramach opieki koordynowanej czuwa koordynator.
Do zadań koordynatora należy m.in.:
- ustalanie terminów badań, wizyt i konsultacji u specjalistów zleconych przez lekarza POZ oraz porad edukacyjnych i dietetycznych
- przekazywanie informacji o kolejnych etapach terapii
- dbanie o przepływ informacji pomiędzy wszystkimi realizatorami świadczeń zdrowotnych.
Oznacza to, iż w przypadku potrzeby modyfikacji terminu lub zakresu działań, które są efektem udziału w opiece koordynowanej, konieczny będzie kontakt z koordynatorem. W przypadku konieczności modyfikacji leczenia lub dalszej opieki medycznej niezwiązanej z opieką koordynowaną, dalej zgłaszają się Państwo do swojego lekarza lub pielęgniarki.
Koordynatorem ze strony przychodni jest Szymon Wójcik – w razie jakichkolwiek pytań prosimy o przekazanie informacji na rejestracji lub drogą elektroniczną na adres Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript..
Jakie choroby objęte są opieką koordynowaną?
Do opieki koordynowanej kwalifikują się:
- ze ścieżki kardiologicznej
- nadciśnienie tętnicze,
- niewydolność serca,
- choroba niedokrwienna serca,
- migotanie przedsionków;
- ze ścieżki pulmonologicznej
- przewlekła obturacyjna choroba płuc
- astma
- ze ścieżki diabetologicznej
- cukrzyca
- stan przedcukrzycowy (nieprawidłowa tolerancja glukozy i nieprawidłowe glikemia na czczo)
- ze ścieżki nefrologicznej
- przewlekła choroba nerek
Jeżeli występuje u Państwa więcej chorób z różnych ścieżek, umożliwia to korzystanie ze świadczeń przysługujących dla dwóch lub więcej ścieżek opieki koordynowanej.